Nov 24, 2017, 01:11 PM

Haberler:

Esselamun Aleykum

Kısa Emel'in Fazileti

Başlatan islam, Feb 11, 2017, 10:13 AM

« önceki - sonraki »

islam

Hz. Peygamber (s.a.v) Abdullah b. Ömer'e hitaben şöyle buyurmuştur:
"Sabahladığında, nefsine akşamlayacağını, akşamladığında sabahlayacağını söyleme! Hayatında ölümün için sıhhatinde de hastalığın için tedbir al! Ey Abdullah! Muhakkak ki sen yarın isminin ne olacağını bilmezsin." (Buhari)
Hz. Ali, Hz. Peygamberin şöyle buyurduğunu rivayet eder:
"Sizin için en fazla korktuğum şey; hevâ-i nefse tâbi olmanız, tûl-i emel (uzun yaşama hayali) beslemenizdir!"
Hevâ-i nefse tabi olmak halktan uzak durmaktır, tûl-i emel de dünyayı sevmektir.
Sonra şöyle dedi:
"İyi bilin ki Allah dünyayı, sevdiği kimseye de buğzettiği kimseye de verir. Fakat bir kulun sevdiğinde ona imanı verir. Muhakkak ki dinin evlatları vardır. Dünyanın (da) evlatları vardır. Siz dinin evlatlarından olunuz. Dünyanın evlatlarından olmayınız. Elbette dünya arkasını çevirdiği halde göç etmiştir. Muhakkak ki içinde hesap olmayan bir çalışma gününde bulunuyorsunuz. Muhakkak ki içinde amel ve çalışma olmayan bir hesap gününe yaklaşmış durumdasınız." (İbn Ebî Dünya, Kasr-ı Amel)
Enes b. Hz. Peygamberin şöyle buyurduğunu rivayet eder: "Ademoğlu ihtiyarlar. Onunla beraber iki şey kalır: Hırs ve emel!"
Bir rivayette de şöyledir:
"Onunla beraber iki şey de ihtiyarlar mal ve ömür için hırs!"
Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle demiştir: "Bu ümmetin ilki yakin ve zühd ile kurtuldu. Bu ümmetin sonu ise cimrilik
ve emel ile helak olacaktır."
Şöyle anlatılıyor: Hz. İsa (a.s.) oturan ve elinde bir kürek ile yeri kazan bir ihtiyar gördü. Bunun üzerine İsa (a.s.) şu duayı yaptı: Ey Allah'ım! onun kalbinden emeli söküp at! dua akabinde ihtiyar küreği elinden attı. Sırt üstü uzanıp bir saat durdu. Bu manzara karşısında İsa (a.s.) şöyle dua etti: Ey Allah'ım! Ona emeli geri ver!, bunun üzerine ihtiyar kalkarak çalışmaya başladı. Hz. İsa ihtiyardan bahsi geçen durumu sordu. İhtiyar şu cevabı verdi: Çalıştığım bir anda nefsim bana şöyle dedi: İhtiyar olduğun halde daha ne zamana kadar çalışacaksın? Dolayısıyla ben küreği elimden atıp uzandım. Sonra, nefsim bana; Yemin olsun! Hayatta kaldıkça senin için geçim lazımdır, dedi. Böylece kalkıp çalışmaya başladım.
Hasan, Hz. Peygamberin şöyle buyurduğunu rivayet eder:
"Acaba hepiniz cennete girmeyi sever misiniz?
- "Evet ya Rasûlüllah."
Emelinizi kısaltınız, ecellerinizi gözlerinizin önüne getiriniz. Gereği gibi Allah'tan utanınız! (Bu takdirde cennete
girersiniz.)"
Hz. Peygamber duasında şöyle derdi:
"Ey Allah'ım! Âhiretin hayrını engelleyen dünyanın şerrinden sana sığınıyorum. Ölümün hayrını engelleyen bir hayattan sana sığınıyorum. Amelin hayrını engelleyen bir emelden sana sığınıyorum."